Plekk-või kiviahi

Mitmesugust käsitsi tehtud tulekolletest.

Moderaator: motamees

Plekk-või kiviahi

Lugemata postitusPostitas kaits » 23 Aug 2013, 14:06

Tere

Kuna tundub, et suurtes ehitusfoorumites adekvaatset vastust raske saada, kirjutan siia.
Olen hetkel ahju valiku ees nagu pealkirjaski näha. Sai vesteldud ühe tuttava pottsepaga kes tõenäoliselt tuleb mulle ahju ehitama. Olin algul meelestatud ainult klassikalise klaasuksega kivi ahju osas, sest see sobiks korteri interjööri kenasti. Pottsepp aga soovitas plekkahju minu tingimustele ja uurikski lisaks teiste arvamusi selle suhtes. Korter on 60m2, klassikaline Eestiaegne palkmaja, seega keskmise soojapidavusega. Ahi ei oleks pidevaks põhikütteks, kasutaksin teda külmemate ilmade puhul õhksoojuspumba asemel, kui viimase kasutegur alla hakkab minema.
Pottsepp tõi kiviaahju miinustena välja võimalike pragude tekke, suurt massi-see ei oleks küll päris miinusena, kuid ahju uuesti üleskütmine võtaks rohkem aega ja puid, võrreldes plekkahjuga. Samuti kallim valmistamise hind. Plekkahju plussideks odavam ehituse hind, praod ei ole probleemiks. Lisaks plekkahju puhul umbkolle, ehk õhk siseneb ahju uksest mitte kolde resti alt. Olevat puudel ühtlasem põlemine!!? Samuti klaasukse paratamatu määrdumine. Mida arvate antud väidetest? Millist ahju ise soovitaksite?

Kaido
kaits

Re: Plekk-või kiviahi

Lugemata postitusPostitas motamees » 27 Dets 2013, 21:58

Ahi on ahi, tehakse ta millise välisilmega tahes. Plekk ahju ümber on teatud välisilme andmiseks. Vanasti kasutati plekki väga laialt sellepärast, et plekk oli odav. Praegu maksab ainult plekkkest 200 - 300 eurot. Oleneb, milline kest on.
Ei ütle see plekk ahju suuruse kohta midagi. Ka kiviahju (ka plekkahjul on sees kivid) saab teha väikse.
Paistab, et sinu valitud pottsepp on vanade ahjude usku. Sellepärast ka kõik need omadused plussidena välja tõi. Ma võiks need omadused just miinustena välja tuua.
Umbkolle on ajast ja arust. Restkolle põletab puid palju õkonoomsemalt ja loodussäästlikumalt.
Praod tekivad ahjule paratamatult. Paratamatud praod on mikropraod
http://www.ehitusfoorum.com/viewtopic.php?f=1&t=35205
suured praod on pottsepa praak. Ka plekkestaga ahjule tekivad praod, sa aga ei näe neid.
Kui puud põlevad ahjus kenasti, siis klaas ei tahmu (must). Pika peale võtab mingi halli sademe klaasi peale, mida peab paar korda kuus puhastama.
Kui ma teeks plekkkestaga ahju, siis see oleks sama hinnaga, mis kiviahi. Mõõt ja keerukus teeb ahju hinna. Küsi oma pottsepalt, mida ta plekkkestaga ahju sisse ei pane, et see nii odav tuleb.

Viimati tõstisAnonymous, 27 Dets 2013, 21:58.
http://tulepesa.wordpress.com/
Tel 509279null
motamees ätt hotmail.com
motamees

Has thanked: 11 times
Been thanked: 7 times

Mine Pottsepandus

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 4 külalist