Saunakerisele eraldi lõõr

Mitmesugust käsitsi tehtud tulekolletest.

Moderaator: motamees

Saunakerisele eraldi lõõr

Lugemata postitusPostitas Veejott » 15 Juun 2016, 23:36

On kirjutatud, et küttekehad, millel on kõrge temperatuuriga suitsugaasid nagu näiteks saunakerised peavad olema eraldi lõõris.

Kas keegi viitsiks seletada selle nõude tagamaid? Või kust selline nõue on tulnud?

Kas pole siis võimalik panna saunakerist ja pliiti ühte lõõri?
Veejott

Re: Saunakerisele eraldi lõõr

Lugemata postitusPostitas rokikas » 16 Juun 2016, 08:52

Seaduseid järgides ei ole see lubatud ilmselt jah. Ja ega omas majas väga ei isuta ka seda teha. Esmalt mis oht pähe tuleb on see et kuna pliiti kasutaksin igapäevaselt aga sealt väljuvad gaasid suht "külmad" st. võib korstnasse ladestada tahma/pigi siis kerisest väljuvad väga kuumad gaasid panevad selle ilmselt aegajalt põlema! See ei ole asi mida väga tihti näha tahaks.
Eks praktikas palju oleneb korstna ja kerise tüübist aga kui võimalik siis võiks ikka meelerahu huvides eraldi lõõris need küttekehad olla.
Tasub tiba süveneda ka nendesse dokumentidesse viewtopic.php?f=8&t=221

These users thanked the author rokikas for the post:
motamees (16 Juun 2016, 10:21)
Kasutaja avatar
rokikas
Site Admin

Has thanked: 8 times
Been thanked: 8 times

Lugemata postitusPostitas Veejott » 16 Juun 2016, 10:45

Aitähh kiire arvamuse eest!

Üks küsimus veel selline, et kui on keraamilise sisuga korsten (nt Rondo+, Fibo vms), siis kas on mingit kindlat viisi, kuidas umbes 80cm pikkune horisontaalne suitsukanal sellega ühendatakse? Suits tuleks siis soojamüürist, mis on teisel pool 250mm FIBO seina.
Olen küll näinud raudtorudega kateldest ühendusi, kuid pole märganud ühtki kaugemal asuva soojamüüriga ühendust, mis sinna keraamilisse ühendusse läheks. Olen näinud pilte otse korstna kõrval oleva küttekehaga ühendustest (vist siinses foorumis).

Või milline on soovitus kahe lõõriga korstna tegemiseks? Vaja seda pliidile ja saunakerisele.

Vj
Veejott

Lugemata postitusPostitas rokikas » 16 Juun 2016, 12:13

Ilmselt slepe lahendus tiba sõltub ka millist välimust asjale soovitakse. Saab nii met. vinklitel "telliskast" mille sees metalltoru, ümber metalli tiba villa et oleks tagatud ka paisumisruum, kui ka metallist moodulkorstna juppi kasutades.
Igatahes targemad on soovitanud et tasub ohutusele mõeldes kasutada sisemise kihina metalltoru et vältida soojamüüri ja korstna erinevast soojuspaisumisest, eelkõige vertikaalsuunaliselt soojamüüri ülaühenduse korral, tulla võivate pragude ohtu.

Eks see korstna valik ole ka tiba selline maitseasi lugu. Ilmselt kõige lollikindlam ja samas ka kõige kallim valik on keraamilise sisuga moodulkorsten. Paljud soovitavad ka Isokerni http://www.schiedel.ee/fileadmin/data/e ... s_2010.pdf tüüpi korstnaid hea "hinna ja kauba" suhte tõttu. Ja loomulikult sobib nende küttekehade korral ka vana hea telliskorsten.

Kui on tegemist aastaringse elamisega siis mulle meeldib ideeliselt lahendus kus kogu soojade ruumide ulatuses on korsten tellisest ja külmas osas isokern või siis metallmoodul. Kui siis siiber panna tellisosa ülemisse otsa saab "pika ahju" "tasuta" elamisse. ;) Milleks sooja "varestele" lasta kui saaks seda toas hoida.
Kasutaja avatar
rokikas
Site Admin

Lugemata postitusPostitas motamees » 16 Juun 2016, 16:48

DSCF8736.JPG
DSCF8736.JPG (770.46 KB) Vaadatud 28291 korda

DSCF8737.JPG
DSCF8737.JPG (776.2 KB) Vaadatud 28291 korda

DSCF8738.JPG
DSCF8738.JPG (758.39 KB) Vaadatud 28291 korda

DSCF8739.JPG
DSCF8739.JPG (776.23 KB) Vaadatud 28291 korda

DSCF8740.JPG
DSCF8740.JPG (805.45 KB) Vaadatud 28291 korda

DSCF8741.JPG
DSCF8741.JPG (766.89 KB) Vaadatud 28291 korda

DSCF8745.JPG
DSCF8745.JPG (768.33 KB) Vaadatud 28291 korda

Iseenesest mulle meeldib ka Rokika korstna variant. Altpoolt kivi ja ülevalt Isokern. Metalli väldiks niipalju, kui võimalik.
Pikema slepe teeks Isokern plokkidest.
http://tulepesa.wordpress.com/
Tel 509279null
motamees ätt hotmail.com
motamees

Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Lugemata postitusPostitas Veejott » 16 Juun 2016, 19:13

Aitähh soovituste ning piltide eest.

Küsin esmalt piltide kohta, et seni on arusaadav kuni tuleb keraamilises torus olev tulekindel materjal?? või midagi sellist ja selle peale tulev plekk.
Mis selle triki tagamaa on? Et see kaitseb selle eest, kui soojenemise/jahtumise tõttu tekkiva paisumiste tulemusena torude liite koht võib praguneda ja see trikk ei lase suitsul/sädemel "lekkida"? Kas see plekk on roostevaba või happekindel või mingi spets materjal, mis selles kohas vastu peab?

Ennist jäi mul mainimata, et tegemist on kõrvalhoonega, kus on saun ja eesruum ning eesruumis on pliit õlle/moosi keetmiseks ning soojamüüri teisel pool on tööruum/garaaž/kuur. Iseenesest peaks hoones olema alati pluss kraadid, talvel võib olla mitte eriti palju, kuid kindlasti plussis.

Ma ise ka tahtsin ennist tellistest korstnat, kuid vahepeal jäin uskuma müügimehe juttu, et kui mugav ja soodne on moodulkorsten. Hetkel olen saanud kahe lõõriga Rondo+ pakkumise ja Isokerni pakkumise, kuid need ei ole nii soodsad, kui ma sooviksin. Ühe lõõriga Isokern oleks umbes sellise hinnaga nagu on kahe lõõriga tellistest korsten. Kui moodulkorstna hind läheb peamiselt Eestist välja, siis tellistest korstna tööraha jääb Eestisse, kivide raha vist läheb Lätti. Kahe lõõri korral tundub, et telliskorsten on puhas võit. Hetkel tundub nii, aga pean selle üle arvutama ja äkki polegi asi nii lihtne. Võrdsete hindade korral ma ise eelistaksin tellistest korstnat.

Selle pärast küsingi, et kas tellistest korstna puhul on miskit, mis võiks probleeme tekitada või mis jääks kuidagi oluliselt alla moodulkorstnatele? Et kui üks 1/2 kivi lõõr on saunakerisele ja teine 1/2 kivi lõõr soojamüüriga pliidile. Kaks lõõri oleks kindel valik, sest siis pole seda kahe küttekolde ning 400C teemat enam ja saaksin hankida korraliku Eestis tehtud saunakerise.

Vj
Veejott

Lugemata postitusPostitas rokikas » 16 Juun 2016, 22:18

Nii et praktikas kasutaksid pliiti üpris harva? Moosikeetmishooajal ja mõned korrad ka õlle tegemisel? Sauna teed korra nädalas või ...?
Kasutaja avatar
rokikas
Site Admin

Lugemata postitusPostitas motamees » 16 Juun 2016, 22:36

Tellis ja Isokern korstna eelis on see, et saad augu teha igalepoole ja millal tahes. Keraamilise sisuga korstnal (Rondo+) pead avade asupaiga ette teadma. Hiljem ümber teha väga raske.
On üks võimalus, kuidas saaks seaduslikult lasta pliita ja kerise ühte lõõri, samal korrusel. siis tuleks kerisahjule vahele ehitada soemüür. Nii on lõõri lastavad temperatuurid korras.
Piltidest.
Kui keraamilised torud panna korstnas üksteise otsa, siis on neil äärik sees. torude nihelemisel ei saa sealt sädemed välja. horisontaaltorul ei ole äärikut ja ma tahan öösel rahulikult magada. Sellepärast panin kõigepealt 360kraadise silikoniga (annab natuke liikuda) torud omavahel kokku, siis panin 1cm villa isolatsiooniks ja sinna peale (sisse) roostevaba korstnatoru (vist oli Vilpra) villa kaitseks. Nii on 100% kindel, et sealt ei saa säde välja.
Aseri telliste raha jääb suures osas Eestisse. Lode oma läheb Lätti.
Kerise suits tuleb lõõri lasta libamisi. Ma olen oma silmaga näinud, kuidas kerise torust paneb tulejuga korstnasse, nagu leeklambil. Täisnurga all lastes lööb telliskorstna vastaspoolele prao. Ka isokern korstnale pidi halvasti mõjuma. Keraamilise sisuga korstnast ei tea, mis ei tähenda seda, et ei riku.
Telliskorstnal pole häda midagi. Siiani on enamus korstnaid tellistest.
Tel 509279null
motamees ätt hotmail.com
motamees

Lugemata postitusPostitas Veejott » 17 Juun 2016, 00:35

Sauna teeks jah korra nädalas ja mõne suurema töö korral ka lisaks.

Vj
Veejott

Lugemata postitusPostitas Veejott » 17 Juun 2016, 00:48

Ma millegi pärast arvasin, et Aseri tehas on kinni pandud nagu pea kõik muud ära ostetud meie tootmised.
Mis nime all neid kive müüakse? Kas need on Koramic või nüüd vist Wienerbergeri nime all?

Sauna soojamüüri ehitamine vist tuleb sama hinnaga, kui tellistest korstnale teine lõõr laduda.
See libamisi saunakerise toru lõõri laskmine on hea mõte.

Miks on hea tellistest korstna ots teha isokerniga? Kas see kannatab talvekülmasid parmini, kui tellised? Kuidas see telliste otsa sobitub?

Mulle hakkab tunduma, et ma ikkagi jõuan tagasi tellistest korstna juurde.
Kuna pliidi soemüüril on omad siibrid, siis küsin veel, et kui saunakerise siiber panna nö. korstnasse nagu seda on juba vanast ajast tehtud, siis kas praegu on mingeid nõudmisi, kuidas see siiber peaks täpselt korstnas paiknema?

Vj
Veejott

Lugemata postitusPostitas Veejott » 17 Juun 2016, 00:54

Veel üks küsimus, et kas/mis on vahet, kui ma teen korra nädalas sauna ja pliiti kütan harva või kui pliiti köetakse regulaarselt?

Igaks juhuks ma valiks selle variandi, et pliiti saaks kütta regulaarselt, mitte mõned korrad aastas. Minu loogika oli praegu see, et kui harvemini kasutada, siis saab kuidagi lihtsamalt läbi ning see võib tekitada probleeme, kui hakata pliiti tihedamalt kasutama. Tegelikult saab pliidiga natuke ka tööruumi kütta ning jahedamal aastaajal tehakse sinna tuld sagedamini.

Vj
Veejott

Lugemata postitusPostitas motamees » 17 Juun 2016, 01:14

Milleks üldse kerisele siiber? Ta ju ei salvesta.
Korstnas ei tohi olla pöördsiiber (segab pühkimist).
Lehtsiiber pannakse kaldega tahapoole. Tungivalt soovitav on korstnamüts.
Aseri kivid on jah Winebwerger.
Tel 509279null
motamees ätt hotmail.com
motamees

Lugemata postitusPostitas rokikas » 17 Juun 2016, 12:30

Kui keris läheb telliskorstnasse siis see ju tiba salvestab.
Kui seal tehakse jämedalt korra nädalas tuld ja ülejäänud talvepäevadel vaid mõned plusskraadid toas siis kalduksin pigem isokerni vms. poole. Midagi sellist mis kiirelt üles soojeneks seest.
Kasutaja avatar
rokikas
Site Admin

Lugemata postitusPostitas motamees » 17 Juun 2016, 22:52

rokikas kirjutas:Kui keris läheb telliskorstnasse siis see ju tiba salvestab...

Mõtlesin, et kerisahi ise ei salvesta.
Korstnajalg salvestab kõvasti. Ka teise korruse pealt täitsa soe. Korstnasiiber tuleks siis panna teisele korrusele.
Tel 509279null
motamees ätt hotmail.com
motamees

Lugemata postitusPostitas Veejott » 19 Juun 2016, 12:21

Tänud kaasamõtlemise eest!

Seoses suuna võtmisega tellistest korstna poole, küsin veel selliseid asju, et kas krohvitakse see tavalise krohviga ning kas ka mingit armeerivat vahendit kasutatakse (mingid kiud, klaaskiust võrk vms.)?

Katusel asuvad plekid on moodulkorstnatel alumiiniumist. Kas sellel on mingi sügavam tagamõte või milline oleks soovitatav plekk, mida kasutada katusel korstna kaitsmisel ilmastiku eest?

Ja kuskil keegi kirjutas, et kerise kohal/kõrval olev tulekindel plaat ei tohi olla kinnitatud nii, et metallist naelte/kruvide pead on näha. Tundub loogiline, sest metall juhib hästi soojust, kuid mis plaati peaks kasutama ja kuidas siis seda tuleks kinnitada?

Vj
Veejott

Lugemata postitusPostitas rokikas » 20 Juun 2016, 11:00

Armeerimine, plaadisegu + krohvivõrk, halba kindlasti ei tee. Ja sinna peale kas pahtel + värv või mõni õhekrohv.
Kas plaanid korstnapitsile plekkkesta ümber panna?
Mina isiklikult ei ole kuulnud et kruvide/naelte pead ei tohi näha olla.
Kasutaja avatar
rokikas
Site Admin

Lugemata postitusPostitas Veejott » 20 Juun 2016, 11:11

Mul nagu on selline mõte, et panna plekist kest ja müts korstnale otsa.
Mulle meeldiks küll rohkem ilus tellistest korsten katusel, kuid ilmastik lõhub seda kõvasti ja plekk annaks tunduvalt eluiga juurde.

Vj
Veejott

Lugemata postitusPostitas motamees » 09 Aug 2016, 21:58

Pleki ja kivi vahele tuleb jätta õhuvahe.

Seinte kaitseplaadiks mineriit, plekk... Eks plaatide paigaldus sõltub olemasolevast tulekujast.

Viimati tõstisAnonymous, 09 Aug 2016, 21:58.
Tel 509279null
motamees ätt hotmail.com
motamees

Mine Pottsepandus

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline