Soome tüüpi laskuvate lõõridega pliitategu

Mister Robi 1 jagab ja valitseb seda osa.

Soome tüüpi laskuvate lõõridega pliitategu

Lugemata postitusPostitas Robi 1 » 08 Mär 2014, 20:16

;) Ma pole suur midagi teinud aga olin olemas kui valmis üks huvitav lahendus... Projekt oli jälle üks säästukas ja suht kurb oli kasutada vana äärerauda ja plaati. Aga üldiselt on selline pliita tehniliselt kõva sõna ja tahaks omale ka :-) . Proovituli sai ka täna tehtud.
Manused
Alustus.jpg
Alustus.jpg (44.8 KB) Vaadatud 29235 korda
Sisu alustus.jpg
Sisu alustus.jpg (41.1 KB) Vaadatud 29235 korda
Töö käib.jpg
Töö käib.jpg (42.72 KB) Vaadatud 29235 korda
2.jpg
2.jpg (43.04 KB) Vaadatud 29235 korda
Kolle.jpg
Kolle.jpg (46.33 KB) Vaadatud 29235 korda
1.jpg
1.jpg (41.98 KB) Vaadatud 29235 korda
Robi 1

Has thanked: 10 times
Been thanked: 16 times

Re: Soome tüüpi laskuvate lõõridega pliitategu

Lugemata postitusPostitas Robi 1 » 08 Mär 2014, 20:22

Muidugi kui asi päris valmis, siis saab ka ilusamad pildid aga kuna omanik põhiliselt ise teeb ( minu juhiste järgi), siis ma ei saa mõjutada hetke seisu.
Robi 1

Lugemata postitusPostitas motamees » 09 Mär 2014, 00:19

Väga hää. Ammu olen tahtnud sellist pliita kusagile teha, pole aga kuidagi õnnestunud. Nüüd siis saab pisut teavet sellise pliitahju kohta.
http://tulepesa.wordpress.com/
Tel 509279null
motamees ätt hotmail.com
motamees

Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Lugemata postitusPostitas Robi 1 » 09 Mär 2014, 08:14

Jah...sama tunne. Teadsin ju koguaeg, et ükskord ta tuleb aga kuna polnud isegi ühelgi fotol näinud sellist, siis ei osanud ka lõplikku lahendust välja pakkuda ja jäin ikka tavalisema lehenduse juurde. No antud projekti puhul tundus selline lahendus asendamatu kuna ohtlik ahi lõhutakse majast välja ja pole ju mõtet pisikese ruumi kütmiseks ehitada uuesti eraldi ahi ja pliit. Nii saigi vana pliita kohale teha võimsama koldega pliita ja ahju arvelt tuleb tuppa ruumi.
Ma oleks tegelikult soovinud ukse peale veel ühe rea kive laduda aga omaniku tahe jäi peale. See oleks olnud kasulikum selles mõttes, et kehvema tõmbe puhul saaks suits koguneda kolde peale rohkem. Aga praegu ta põles isegi märjalt vurinal ja olen suht rahul. Loomulikult ülemised punased kivid on kaitstud kuumuse eest.
Robi 1

Lugemata postitusPostitas rokikas » 09 Mär 2014, 08:54

Omanäoline asi igatahes! 8-) Tekkis kohe hunnik küsimusi. ;)
Kas õhku pääseb koldesse vaid põhjarestist või on ka lisaõhukanalid mis kõrgemale selle juhivad?
Eraldi koldelage seal vist ei ole. Kas pole ohtu et sellise kõrge hästipõletava koldega ajab ruttu pliidiplaadi punaseks ja see hakkab ajapikku läbi vajuma?
Kas pliidi suitsukäigud on kolle - kahelt poolt alla - vasakpoolne ühineb tuharuumi tagust läbides parempoolsega - soojamüüri?
Kasutaja avatar
rokikas
Site Admin

Has thanked: 8 times
Been thanked: 8 times

Lugemata postitusPostitas motamees » 09 Mär 2014, 10:15

http://tulepesa.wordpress.com/
Tel 509279null
motamees ätt hotmail.com
motamees

Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Lugemata postitusPostitas Robi 1 » 09 Mär 2014, 11:21

Suits läheb tuharuumi tagant läbi nagu ahjudel. Kui tuli all oli, siis vaatasin, et suur osa leegist keeras otse (külje) lõõri ja ei tõusnud rauani. Raua ja lõõri alumise tasapinna vahe on suhteliselt suur tehtud (madalam kui ukse ülemine serv). Muidugi plaadiga kaetud kolle oleks ka üks lahendus olnud, mida mõtlesin aga see oleks pliitat kõrgemale tõstnud või oleks pidanud kasutama madalamat ust. Samas, ega plaadiga rauda vähem ei kuumuta, sest siis saaks raud ühest kohast veel suurema laksu, lihtsalt kaetud koldega oleks tulisem põlemine. Hetkel rahaline seis poleks nagunii võimaldanud plaadiga ehitada.
Robi 1

Lugemata postitusPostitas Robi 1 » 09 Mär 2014, 20:03

motamees kirjutas:http://www.stenovne.dk/englishpage3.html

..................
Need on toredad....aga kui täpsemalt uurida, siis enamusel ei saa sees eraldi voodrit olla ja ei soovita ehitada sellist. Mina olen ehitanud servi voodriga pliitasid mitu tk. ja lähevad ka soojaks. No sellise koldega ei kahtle selles üldse. Kahtlen aga kõiges muus mis maailmas räägitakse :-)
Robi 1

Lugemata postitusPostitas Robi 1 » 13 Mär 2014, 21:39

http://www.youtube.com/watch?v=HtrKdQHIYNY

Avastasin, et seal ka selline pliita...alates keskelt.
Robi 1

Lugemata postitusPostitas Robi 1 » 19 Mär 2014, 17:26

Nüüd on seda pliitat mingi aeg kasutatud ja kogemusi rohkem. Suur plaat pani paugu ja tekkis väike pragu...mida ka arvasin. Mõtekas oleks olnud kasutada rõngastega plaati.Aga muidu toimib rahuldavalt. Poole korviga kütmisest läheb üleni soojaks ja seisab järgmise õhtuni. Üritan lähiajal video siia tekitada. Täna ladusime ohutuskujad.
Robi 1

Lugemata postitusPostitas Robi 1 » 23 Apr 2014, 20:23

Hetkel teen teist sellist pliiti, sest vajatakse väga tõhusa koldega pliiti. Inimene on ise mesinik ja keedab oma raame ja vaha pliidil. Samas tuleb ka väga suur soojavee mahuti pliidi küljele...mis vajab palju energiat, et kiirelt soojeneda.
Pliit ise tuleb vana korstna lammutamisest saadud kividest ja taha ka soesein, mis valmib kasutatud ahjupottidest. Asjal ongi tegelikult ainult praktiline tähendus, et korra...paar, aastas kasutada majandushoones. Vana pliit oli nii ohtlik, et viskas leeki igast praost välja ja pliidil sulav vaha oleks võinud süttida.
Mina olen igatahes täiesti vaimustunud sellisest pliidist, sest ta ei jäta kedagi külmaks ;) .
Robi 1

Lugemata postitusPostitas rokikas » 23 Apr 2014, 21:40

Ma loodan et sul ikka ka fotoaparaat kaasas on ja protsessi ning lõpptulemust selle abil ka meiega jagad! ;)
Kasutaja avatar
rokikas
Site Admin

Lugemata postitusPostitas Robi 1 » 27 Apr 2014, 09:33

Hetkel pole veel midagi näidata, sest valasin uue aluse ja lammutasin vana. Materjal on ka väga ebaühtlane. Pottide mõõdud kõiguvad 1 cm ja seda ka kõrguse suunas. Tundub, et potid on saadud kunagi kahe erineva ahju lammutamisest( sest pakis oli nii ümaraid kui kandilisi nurgapotte)ja on nüüd üle 20 aasta seisnud lihtsalt kuurinurgas.
Suureks abiks oleks see kui paigaldaks soeseina nurkadesse puidust suunajad, siis saaks nurgad kindlalt paikka. Muidu võivad nurgad paigast nihkuda kui keskmist rida panna.(Muidugi abiks ka see Raivo soovitus...aga see tema ametisaladus ;)) . Siiski väga suureks abiks on uust Uninaksi Naks 6 potiliim. Aga täitekivid panen tavalise savisegu abil.
Manused
Väljast.jpg
Väljast.jpg (36.82 KB) Vaadatud 29015 korda
Seest.jpg
Seest.jpg (34.41 KB) Vaadatud 29015 korda
Robi 1

Lugemata postitusPostitas Robi 1 » 29 Apr 2014, 07:42

Eile paigaldasin soeseina nurkadesse postid ja oli väga hea nurgapotid kruviga sinna kinni takistada. Kasutasin mutrit kruvi pea all ja koonuspea surus mutri vastu potti all.
Väikene takistus tuli veekatlaga, sest alguses oli mõeldud tavaline veepada aga hiljem tahtis omanik ikkagi palju suuremat ja see ei mahtunud enam mõõtude sisse ära. Nüüd tõin kollet veidi eemale katlast ja uks ei tule enam keset pliitat. Aga see on tööruum ja erilist probleemi pole välise sobivuse pärast.
Robi 1

Lugemata postitusPostitas Robi 1 » 02 Mai 2014, 23:51

Tegelikult on mulle saanud lõpuni selgeks, et kõige lihtsam ongi potitööd teha just nii nagu Raivo liimib laua peal read kokku ja tõstab korraga peale. No ega seal väga üle mõistuse keerulist midagi polegi aga iga väisem vääratus võib kogu asja loodist välja ajada ja pärast viga parandada juba tülikas. Ja eks ma oleks saanud need vanad potid muidugi täiesti mõõtu ka lihvida aga sellel polnud ka sisulist mõtet, sest enamusel nurgad nagunii katki ja tööruumi soojendamiseks kärab küll. Ja pildid ka tulevad ...
Robi 1

Lugemata postitusPostitas Robi 1 » 03 Mai 2014, 22:36

Täna proovisin potte omavahel kokku liimida nii, et lappisin soeseina ühe poole potid lihtsalt sileda pinna peale lappi maha, nii, et nurgapotid olid kindlalt paigas. Nii saab lihtsa vaevaga pool ringi korraga kokku ja lihtsam on ka kaks poolt kohapeal kokku liimida jne.
Robi 1

Lugemata postitusPostitas rokikas » 04 Mai 2014, 08:28

Kaua see liim/segu kuivama peab enne kui "kivipulka" tõsta kannatab?
Kasutaja avatar
rokikas
Site Admin

Lugemata postitusPostitas Robi 1 » 04 Mai 2014, 09:57

See oleneb temp. aga väga kiiret ju pole, et lausa aega peaks vaatama. Üldiselt oli hommikul liimitu juba peale lõunat üsna tahe. Aga kui sedasi seinad eraldi kokku liimida, siis on neid ka lihtne üksinda paikka tõsta ja pole ka vaja ehitada keerulist rakist liimimiseks.
Naks 6 on väga hea liimisegu ja kui saaks tera veidike suuremaks, siis veel parem, et ei kipuks voolama...aga ega ma kurda, sest hinna poolest on ta ikka ülipraktiline toode ja võimaldab teha asju, mida ma eales muidu poleks proovinud.
Robi 1

Lugemata postitusPostitas rokikas » 04 Mai 2014, 11:53

Palju see segu maksab?
Kas järgmisel päeval saab üksi juba seda potirivi tõsta?
Kasutaja avatar
rokikas
Site Admin

Lugemata postitusPostitas Robi 1 » 04 Mai 2014, 14:08

Mina saan seda segu 12 e 25 kg kotis. Tundub, et kahe kotiga teen soeseina valmis aga eks näis. Tõsta saab vabalt ka samal päeval ...kui teeks seda tööd toas aga minul pole ruumi ja tegelen selle liimimisega väljas. Alla leidsin mingi paksema vineeri ja otsadesse prussijupid kruvidega.
Minuarust väga hea asi on ka http://www.uninaks.ee/kiviliim-muurimort ja seda saan 4 euri eest. See muidugi kivistub palju kauem aga ei kahtle, et ta hea asi on. Olen seganud ka savisegu sisse, tavalise tellisahju ehitamisel. Soovitan kasutada ka seda aga täpsemalt kuidas ja kus...see on vaja igaühel ise välja uurida ;)
Robi 1

Järgmine

Mine Mister Robi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline