Pottsepale selliks!

Mitmesugust käsitsi tehtud tulekolletest.

Moderaator: motamees

Pottsepale selliks!

Lugemata postitusPostitas lauri » 31 Okt 2014, 15:47

Tere päevast!
Vaatan, et selline asjalik foorum. Kasutan võimalust siin küsida ehk saab asjalikke vastuseid. Mul tekkis küsimus just sellinduse koha pealt. Kui palju on pottsepad praktiseerinud seda, et on omale abilise võtnud? Kuidas on olnud kogemused? Ise koolitan ennast kutsekas ja nüüd on vajalik endale meister leida. Kas mul on üldse lootust? Koolis mainiti, et väga naljalt meistri juurde ei saa. Ei tahtvat võtta. Panen ühe lingi, kus on veski pliit. ->http://www.hot.ee/xx0067//P7200835.JPG
Sai selline pliit koolis ära tehtud. Eks oma elu esimesel laotud pliidil on vigu, pildilt on kindlasti näha. Või siis pean ise vaatama ja oma vigadest õppima.

Lugupidamisega
lauri

Re: Pottsepale selliks!

Lugemata postitusPostitas motamees » 31 Okt 2014, 16:26

Oehh, kas seda koolis õpetataksegi. Praeahju alune lõõr on väga õhukse seinaga. Ma ütleks, et liiga õhuke. Mina nii õhukest küll teha ei julgeks.
Ok, õpetust saab muuta. Tähtsam on iseloom. Sa pead meistriga klappima, see on nagu abielu. Veedate ju väga palju aega koos. Objektid on maad mööda laiali. Kus sa sel ajal elad?
Sinu elukoht pole küll kõikse tähtsam asi, aga ikkagi soovituslik teadmine.
Lootus ikke on, see kustub viimasena.
http://tulepesa.wordpress.com/
Tel 509279null
motamees ätt hotmail.com
motamees

Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Lugemata postitusPostitas rokikas » 31 Okt 2014, 17:45

Pilt
Mis kooliga on tegemist? Aknast avaneva "vaate" põhjal pakuksin et Tallinna "kellukool" aga tegelikult.. ?
See kooli jutt on küll kummaline. Kui nende arvates naljalt meistri juurde ei saa siis miks nad üldse õpetavad? Omal käel ju, seadusi järgides, ei tohi lõpetaja suurt midagi teha!
Kasutaja avatar
rokikas
Site Admin

Has thanked: 8 times
Been thanked: 8 times

Lugemata postitusPostitas lauri » 01 Nov 2014, 02:20

Tegutsen peamiselt Viljandimaal ja Tartumaal, aga ei ole takistuseks ka Tallinnamaa ja muud toredad kohad. Jah olen täiesti nõus, et klapp meistriga peab olema, sest ollakse päevast päeva koos, justkui tõesti abielu. Iseloomult olen rahulik ja meeldib rahulikult ning korralikult oma tööd teha. Olen lõpetanud ülikooli 5a, seega peaks aru ka otsas olema teoreetiliselt :D Vahetasin eriala seetõttu, et senine eriala eeldab rabistamist ja ebakvaliteetse töö tegemist, mis minule on vastukarva. Tahan kätega midagi ilusat luua ja küttekollete ehitus tundub mulle väga konti mööda olema. Igal juhul hasart tuleb kerre kui kive laduma hakkan, selline vaimset rahuldust pakkuv töö.
Koolis anti mulle see a. veski pliidi joonis kätte ja pliit on selle järgi peaaegu täpselt tehtud. Pliidi põhi on kahtlaselt õhuke. Õpetati, et tuleb plekk sinna alla panna, siis ei kuku segu välja. Ma oleks oma aruga sinna ühe kihi veel risti peale ladunud. See pleki lahendus on natuke kahtlane. Kooliks on Viljandi ühendatud kutsekool ehk vana-võidu kool rahvakeeli. Septembrist siiamaani tegime müüritöid ja krohvimist ning tegin ajaviiteks ühe pliidi ka valmis.Nüüd on meil plaatimise kursus 3 nädalat. Detsembrikuus saame siis pottidega midagi teha. Ja kool ei tegele praktikakoha otsimisega, õpilane peab ise otsima. Seepärast siin ka uurin, kuidas nende sellidega on. Kas keegi on praktiseerinud sellidega majandamist`?

Lugupidamisega
lauri

Lugemata postitusPostitas motamees » 01 Nov 2014, 15:21

lauri kirjutas:... Ma oleks oma aruga sinna ühe kihi veel risti peale ladunud...

See aru on minu meelest õigem. Südamerahu maksab ka midagi. Sinna pliita alusesse auku topitakse igatsugu staffi ja ühekordne põhi läheb väga palavaks. Kahekordse põhja peale peab muidugi juba jalgade tegemise juures mõtlema.
Paisuplaat.JPG
Et põhi lõhki ei läheks
Paisuplaat.JPG (38.07 KB) Vaadatud 47049 korda

lauri kirjutas:... Seepärast siin ka uurin, kuidas nende sellidega on. Kas keegi on praktiseerinud sellidega majandamist?

Olen sellindusega tuttav mõlema poole pealt. Peale kooli lõppu läksin ise selliks ja möödunud aastal oli ka mul sell - Sain oma karmavõlast lahti.
Sul jäi üks küsimus vastamata.
Tel 509279null
motamees ätt hotmail.com
motamees

Lugemata postitusPostitas lauri » 01 Nov 2014, 22:17

Seda viimast pilti olen ma kuskil siin foorumis kohanud. Mul hetkel jääb arusaamatuks, et kuhu see soojuspaisumine antud kohast laheneb. Kas see tõmmab kuskil praeahju juures midagi lahti või paisutab põhja või külje irvakile? Iseenesest huvitav lahendus valu ja tulliga jätta paisumisvuuk. Mis küsimusele jätsin vastamata? Kas see et miks nad koolitavad pottseppi. See on hea küsimus. Kui oskaks vastata ainult :D Ju Dir Tarmo Loodus soovib seda.
lauri

Lugemata postitusPostitas motamees » 01 Nov 2014, 23:55

lauri kirjutas:... Mis küsimusele jätsin vastamata? ...

motamees kirjutas:... Kus sa sel ajal elad? ...

lauri kirjutas:... Kas see tõmmab kuskil praeahju juures midagi lahti või paisutab põhja või külje irvakile? ...

Põhi.JPG
Paisutab lõhki.
Põhi.JPG (41.57 KB) Vaadatud 47038 korda

Prao tõmmab mööda punast triipu. Sellega kaasnevalt ka ülevalt, kui uks ei lähe vastu pliitarauda. Vastu pliitarauda oleva ukse puhul on sealt nagunii lõhki ja üles lisapragu ei tule. Kolle aga on madal ja tulel vähe elamisruumi.
Valumassa ja villariba kasutamise puhul aga elab põhja liigutamise võimu sinnasamasse paika ära. Valumassa panin ainult sellepärast, et raskus jaotuks rohkem pliita jala peale. Kui alt on täis (pole pliita alust õõnsust), siis võib valumassa asemel kasutada lahtiseid samottkive.
Tel 509279null
motamees ätt hotmail.com
motamees

Lugemata postitusPostitas lauri » 05 Nov 2014, 16:14

Tere päevast!
Mul tekkis seoses soojamüüriga küsimus. Pildil olev pliit on A.Veski raamatust pärit joonise järgi tehtud. Aga meil on neid pliitide müüre eri pikkusega ja erinevate lõõride arvuga. Kuidas arvestatakse lõõride ristläbilõikeid? Veski raamatu järgi väheneb lõõr sentimeetri jagu korstna poole, aga kui mul on kolme lõõri asemel näiteks üks tõusev kolm laskuvat(kaks) ja üks kortnasse tõusev.Loomulikult on seal ka suve(stardi)lõõr lisaks. Kuidas sellisel puhul käituda?

Kus ma elan? Elan seal kus võimalik, kasvõi telgiga kui muud moodi võimalik ei ole :)
lauri

Lugemata postitusPostitas motamees » 06 Nov 2014, 09:16

Veski soemüür ongi paras (kuni 120cm). Igasugu suuremad on liialdus ja võivad hakata pigituma.
Suuremaid soemüüre võib küll teha, aga nende kütmisel peab olema tähelepanelikum. Kütma peaks hoogsamalt, et korstnasse ikka õiged gaasid jõuaks.
Tel 509279null
motamees ätt hotmail.com
motamees

Lugemata postitusPostitas Lauri » 06 Nov 2014, 22:47

Ehk aitab sellise probleemi puhul see soome tüüpi pliit müüri kütma panna. Siis saab suurema soojamüüri ka teha, tundus üsna asjalik riistapuu olema. Aga see selleks. Vist varsti saan ühe masteriga jutule, võimalik, et läheb asjaks. Nii, aga ma haun üht kurja plaani omal maal renoveerida sauna kütmise vahendid, mis koosnevad müüripajast, kerisest (Kekis kokku keevitatud asi) ja puhkeruumis olevast plekkahjust. Asi on väga nutune. Ahi on kutu, pajaalune tuli käib läbi korstnajala ja läheb soojamüüri ja edasi korstnasse, stardilõõri polegi. Vajalik kõik maha võtta uued vundamendid valada ja teha üks uus nunnu asi. Kas teen selleks uue teema? Pole kuskil kohanud, et keegi laob pesukeedupada ja sellele soojamüüri ning jagab selle ehitamist laiemale üldsusele? See saun on klassikaline maasaun ja pole kavatsustki loobuda sellest pajast. Vesi läheb kiirelt soojaks ja on üldse selline arhailine element, mida enam väga saunas ei kohta. Pealegi vesivärki ei viitsi sinna aretama hakata, las olla selline vanakooli asi.

Parimat
Lauri

Lugemata postitusPostitas rokikas » 27 Dets 2014, 13:24

Lauri kirjutas: Kas teen selleks uue teema?

Teretulnud oleks.
Kasutaja avatar
rokikas
Site Admin

Lugemata postitusPostitas motamees » 03 Veebr 2015, 11:09

Lauri kirjutas:... Pole kuskil kohanud, et keegi laob pesukeedupada ja sellele soojamüüri ning jagab selle ehitamist laiemale üldsusele?...

Mul lapsepõlvekodus oli selline kooslus. Ega soojamüüri pole soojaks saanudki, ennem läks vesi keema. Sa ju ise kinnitad ka, et ...
Lauri kirjutas:... Vesi läheb kiirelt soojaks ja ...
Tel 509279null
motamees ätt hotmail.com
motamees

Lugemata postitusPostitas zellek » 19 Okt 2015, 17:17

Hei!
Kas tõesti on nii, et kui pottsepa algkursus läbida, siis peab ise vaatama, kuhu selliks saab? Loomulikult keegi pakkuma kindlasti ei tule, sest koolitatavalt ongi vaja ju raha kätte saada. Hinnad on mingi 500-600 eurot. Koolist siis ei pakuta mingit lahendust abiks kaasa. Niiviisi võibki ju õuegrille laduma jääda pm :D
Kasutaja avatar
zellek

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Lugemata postitusPostitas rokikas » 19 Okt 2015, 21:59

Eks tänapäeval peab ikka ise otsima jah. Või omama tuttavaid kes nõus selliks võtma. ;)
~600 € pottsepakursuste eest ma veel mõistan aga ~900 € korstnapühkija omade eest maksta :evil: Mõnad on omale ikka korraliku äri püsti pannud.
Kasutaja avatar
rokikas
Site Admin

Lugemata postitusPostitas motamees » 25 Nov 2015, 07:45

zellek kirjutas:... Koolist siis ei pakuta mingit lahendust abiks kaasa...

Tööbüroo (tööhõivemet) aitab.
Tel 509279null
motamees ätt hotmail.com
motamees

Lugemata postitusPostitas lugeja » 05 Jaan 2016, 00:12

Kui Viljandi mees oled, siis võta ühendust Ideaalkaminad OÜ või Unibuild OÜ härradega, ehk võtavad jutule. Tööturuametist küll mingit abi ei ole selles vallas.
lugeja

Lugemata postitusPostitas motamees » 12 Veebr 2016, 15:00

lugeja kirjutas:... Tööturuametist küll mingit abi ei ole selles vallas.

Tööturuamet toetab finansiliselt eelkõige selliks tahtjat (transpordikulu ja väike päevaraha). Loomulikult ei otsi ta meistrit, kelle juurde minna.

Viimati tõstisAnonymous, 12 Veebr 2016, 15:00.
Tel 509279null
motamees ätt hotmail.com
motamees

Mine Pottsepandus

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 6 külalist